foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Polski Klub Kawaleryjski jest patriotycznym, dobrowolnym, niepolitycznym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem niezarobkowym osób fizycznych, których celem jest kultywowanie i kontynuowanie tradycji kawalerii i jazdy polskiej. Więcej...

Kawaleria.org

Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska historyczno – militarnego pt. „Szarża pod Krojantami 2019”, już po raz XVII–ty zapraszam do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich, pod Krojantami k. Chojnic, odbędą się w dniu 1 września br., z okazji 80. rocznicy tego kawaleryjskiego boju.

Jest to najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, warte uwagi i zainteresowania każdego współczesnego kawalerzysty, które w latach poprzednich gromadziło ponad 20 tysięcy widzów.

Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się 1 września br. o godz. 10.45, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Następnie przedstawione zostanie widowisko historyczno – militarne, które zakłada dwie zasadnicze części:

I. „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r.”

II. „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej i powietrznej”, – gdzie po raz czwarty pod Krojantami wykonana będzie szarża zarówno kawalerii dawnej - jeźdźców w mundurach historycznych, jak i współczesnych kawalerzystów z jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym Rosomaki z 17. BZmech. z Międzyrzecza, BWP - 1 z 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc oraz śmigłowce z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Inscenizacja na polu szarży rozpocznie się o godz. 13.45, efektownym pokazem musztry 120-konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Po tym nastąpi XXI Bieg Ułański, w postaci gonitwy - wyścigów konnych.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Komitet Organizacyjny Obchodów Uroczystości Szarży pod Krojantami – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Szkoła Podstawowa im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi - dyrektor Alicja Kamińska. Za sprawy organizacyjne, związane z widowiskiem i odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z jej dowódcą gen. dyw. Markiem Sokołowskim.

Uroczystościom pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2019”, gdzie zaprezentowane będą różne mundury oraz sprzęt, jaki był na wyposażeniu żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności.

Za kontakty z organizacjami kawaleryjskimi i grupami rekonstrukcyjnymi, odpowiada Polski Klub Kawaleryjski - telefon kom. nr: 696–275–301. Zgłoszenia proszę kierować na adres poczty elektronicznej - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ORGANIZATORZY ze swej strony ZAPEWNIAJĄ ZGŁOSZONYM W TERMINIE GRUPOM KONNYM I PIESZYM BEZPŁATNE ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE UCZESTNIKÓW WIDOWISKA I KONI oraz częściowy zwrot kosztów transportu koni.

Z poważaniem, Ku Chwale Kawalerii !!!

POLSKI KLUB KAWALERYJSKI
(SZTAB ORGANIZACYJNY – SZARŻA POD KROJANTAMI-2019)

DO POBRANIA: